poniedziałek, 2 czerwca 2014

Niedźwiedź ślężański

Często jest nazywany misiem ślężańskim. Kamienna rzeźba niedźwiedzia stoi na szczycie góry Ślęży (718 m n.p.m.) obok kościoła. To jedna z sześciu rzeźb kultowych rozmieszczonych przy masywie Ślęży.

źródło: fotopolska.eu/

Szacuje się, że rzeźby powstały w okresie 700 - 400 lat p.n.e. Wszystkie są dziełem miejscowej ludności okresu kultury łużyckiej, która stawiała swoim bóstwom pomniki wykuwając z miejscowego granitu kamienne ciosy lub figury ludzi i zwierząt.

Niedźwiedź ma na brzuchu wyryty ukośny krzyż. Są dwie hipotezy znaczenia tego znaku. Jedni badacze twierdzą, że został wtórnie umieszczony i może być znakiem granicznym z 1209 roku. Wtedy dokonano podziału Ślęży między księciem Henrykiem Brodatym i Klasztorem Najświętszej Marii Panny we Wrocławiu. Inni są zdania, że może być związany z pogańskim kultem solarnym.


Charakterystyczna postać niedźwiedzia ze Ślęży stała się symbolem Dolnego Śląska. Jest wykorzystywana na pamiątkach i gadżetach dla turystów. Powstało też kilka kilka tzw. rzeźb plenerowych. Można je znaleźć w różnych miejscach we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska. Ten z powyższej fotografii reprezentował kulturę i bogactwo Dolnego Śląska na światowej wystawie Expo w 2000 roku w Hannoverze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz