niedziela, 22 czerwca 2014

Trzebnica - jabłka, Jadwiga i cydr

Czy święta Jadwiga Śląska piła cydr? Jeśli na przełomie XIII i XIV wieku w okolicach Trzebnicy były sady jabłkowe, to pewnie tak. Dzisiaj jabłka w Trzebnicy rosną, a ten napój alkoholowy to jeden z najlepszych smaków Dolnego Śląska.

Na początku czerwca podczas tegorocznej edycji festiwalu "Europa na widelcu" już po raz szósty oceniano najlepsze produkty kojarzące się z Dolnym Śląskiem. W 2014 roku tytuł najlepszego smaku naszego regionu przyznano szparagom, karpiowi z Milicza i właśnie cydrowi lodowemu z Trzebnicy.

źródło: www.cydr-tradycyjny.pl

Na ten cydr mówi się również jabłecznik trzebnicki. A Trzebnica i okolice słyną z sadów, w których uprawiane są jabłka. Sposób wytwarzania lodowego cydru trzebnickiego to tajemnica pana Henryka Nowakowskiego. Wytworzenie cydru jest stosunkowo łatwe, choć doświadczenie zapewne trzeba mieć. Cydr powstaje z fermentacji soku jabłkowego. Podobno nie potrzebne są ani drożdże, ani woda, ani inne dodatki. Ale jak zrobić najlepszy w regionie, a podobno również w Polsce cydr lodowy, nie wiadomo! :)

Trzeba mieć nadzieję, że nagrodzone w 2014 roku smaki Dolnego Śląska będą Dolny Śląsk promować w Polsce dobrze.
źródło: pl.wikipedia.org, bazylika i klasztor w Trzebnicy

Trzebica to przede wszystkim miasto świętej Jadwigi Śląskiej, żony Henryka I Brodatego i matki Henryka II Pobożnego. Tutaj mieści się również najsłynniejszy oddział transplantacji kończyn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz